Ako vybrať matrac?

 

 

1. Poučenie z minulej skúsenosti

Skôr ako začnete vyberať nový matrac, spomeňte si, čo vám na starom najviac prekážalo.

 

2. Matrace na každodenné použitie

Ujasnite si, na aký účel si matrac kupujete. Na príležitostné spanie na chate, chalupe alebo posteli pre hostí stačia jednoduchšie typy matracov s nižšou nosnosťou. Výberu matraca na každodenné využitie treba venovať väčšiu pozornosť. Intenzívna záťaž u osôb dlhodobo pripútaných na lôžko vyžaduje špeciálne typy matracov.

 

3. Matrace pre dvojlôžko

Pre partnerské dvojlôžko zvoľte radšej dva samostatné matrace ako jeden veľký – každý z nich rešpektuje individuálnu hmotnosť, osobné nároky na tvrdosť (tuhosť) lôžka a zdravotné požiadavky používateľa. Nie vždy totiž vyhovuje jeden matrac obom partnerom súčasne. Navyše je možné jednotlivé matrace na lôžku v priebehu používania jednoduchšie otáčať, čím zabránime zľahnutiu a výrazne predĺžime ich životnosť.

 

4. Lamelový rošt alebo pevná podložka

Typ matraca musí byť vyberaný s ohľadom na jeho uloženie. Pre niektoré matrace je vhodná skôr pevná podložka (pružinové a taštičkové matrace), iné je možné umiestniť na latkový alebo lamelový rošt (latexové a penové matrace). Latexové matrace odporúčame ukladať na lamelový rošt s minimálnym počtom 24 lamiel. Vždy je nevyhnutné rešpektovať informácie o možnosti polohovania a použitia konkrétneho typu matraca pre daný typ podložky.

 

5. Snímateľný a prací poťah

Poťah matraca by sa mal ľahko snímať a prať, príp. ľahko čistiť. Hygienu lôžka totiž ovplyvňuje i poťahová textília, ktorá leží medzi vaším telom a jadrom matraca. Textília musí mať zodpovedajúcu pevnosť, pružnosť a celkovo musí poskytovať dostatočnú ochranu matraca. Jej špeciálne úpravy zamedzia rast mikroorganizmov (roztočov, baktérií a húb) a zjednodušia používanie, údržbu i čistenie poťahov. Výhodou je tiež podšitie rúnom a netkanou textíliou, ktoré umocňuje pohodlie pri používaní matraca.

 

6. Zdravý spánok a tradícia výrobcu

Vyberajte z moderných materiálov a konštrukčných riešení, ktoré zodpovedajú aktuálnym poznatkom a svetovým trendom v oblasti zdravého spánku. Informujte sa tiež o výrobcovi matraca, jeho tradícii a skúsenostiach z vývoja a výroby matracov.

 

7. Najlacnejší neznamená najlepší

Porovnávajte porovnateľné – cenu matraca ovplyvňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnosť, ale tiež celkové konštrukčné riešenie. Najlacnejší matrac nemusí byť súčasne tým, ktorý vám preukáže najlepšiu službu, splní vaše nároky a zaručí najdlhšiu životnosť.

 

8. Životnosť matraca a jeho obmena

Priemerná životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí 5 – 10 rokov. Predovšetkým s ohľadom na hygienické hľadisko odporúčame obmedziť čas používania matraca a po uplynutí jeho životnosti ho vymeniť za nový. V posteli trávite minimálne 1/3 života, nešetrite preto na úkor svojho zdravia!